Realizované projekty     O mně     Kontakt    

Výrobky

Materiální kultura

Dobové technologie

Dobové zbraně

Táboření, reenactment

Fauna - zvířata

Blog

Vyhledávání

Přístupy

Kategorie: Dobové bělošské zboží, Palné zbraně, Střelba černým prachem

Černý prach

Černý prachHistorie černého prachu, jeho distribuce a použití v americkém pohraničí. Druhy černého prachu, situace na trhu.

Historie

Černý prach je nejstarší známou výbušninou. Vynalezen byl mezi 7. a 9.stoletím v Číně. Původně se zde používal jako pohon do raket. Ve 13.století pronikl do Evropy. Již ve 14.století se v Evropě vyráběly běžně palné zbraně, které postupně ukončily éru rytířů. V 15.století začali palné zbraně na černý prach ve velkém používat husité. Mezinárodní výraz "pistol" pochází z českého názvu "píšťala".

Do Severní Ameriky se černý prach dostal společně s Evropany. Celé období osidlování amerického pohraničí je úzce spjato s palnými zbraněmi a černým prachem.

Černý prach se používal až do počátku 20.století, kdy byl vytlačen mnohem účinějším bezdýmým prachem, který se používá dodnes. Bezdýmý prach vynalezl Alfred Nobel v roce 1887, tedy v období, kdy končilo osidlování amerického západu.

V době osidlování amerického pohraničí existovalo velké množství výrobců černého prachu, mnohem více než dnes. Kvalita prachu značně kolísala výrobce od výrobce. Nekvlitnější a nejžádanější prachy hořely mokře, čistě a rovnoměrně, takže měly konzistentní výkon a zanechávaly spaliny v hlavni vláčné (usnadňovalo to nabíjení i čištění). Nejlepší prach pocházel od firmy Curtis a Harvey z Anglie.

Prach se distribuoval nejčastěji v cínových krabičkách s potiskem, ve větších objemech pak v dřevěných soudcích.

Dobový soudek na prach. Dobové plechovky na prach vyrobené z cínového plechu. Dobová plechovky na prach vyrobená z cínového plechu. Prach od firmy Curtis and Harvey z Anglie patřil k těm nejlepším.

Složení, granulace a kvalita

Černý prach je směsí 75% ledku, 12% síry a 13% dřeveného uhlí. Jeho detonační rychlost se blíží rychlosti zvuku. Po odpálení vytváří typický hustý dým a sirnatý zápach.

Černý prach se rozlišuje podle velikosti granulace na Fg, FFg, FFFg a FFFFg. Počet písmen F značí velikost prachového zrna, pričemž prach Fg je nejhrubší a FFFFg nejjemnější. Čím jemnější zrno, tím rychleji prach hoří.

Granulace Fg se hodí pro děla, brokovnice nebo pro pušky velmi velké ráže (0.75 a větší)
Granulace FFg je běžný prach pro pistole a pušky .50 a větší (někdo uvádí .45 a větší)
Granulace FFFG se hodí pro pušky a pistole ráže menší než .50 (respektive .45)
Granulace FFFFg se používá výhradně pro sypání na pánvičky křesadlových zámků
Různé granulace černého prachu.

Některé prachy vyráběné v období osidlování amerického pohraničí hořely mokře a jiné spíše suše. Suchým a mokrým hořením mám na mysli především stav, v jakém byly spaliny v hlavni po výstřelu. Hoření černého prachu zanechává v hlavni po výstřelu množství pevných zplodin, které postupně zanášejí vývrt a znesnadňují další nabíjení a čištění. Mokře hořící prachy pak produkují spíše vlhké a vláčné spaliny, zatímco suše hořící prachy produkují spíše pevné splodiny připečené na vnitřní stěny hlavně. Mokře hořící prach je proto výhodou.

Bohužel dnes jsou prakticky všechny vyráběné prachy spíše hořící suše, proto je třeba věnovat zvýšeou pozornost zejména mazání střel.

Situace na trhu

Mezi nejznámější světové výrobce patři Goex, Elephant, KIK a Swiss.

Na českém trhu se až do roku 2011 vyskytoval pouze jeden typ poměrně nekvalitního prachu a to český Vesuvit LC od výrobce Explosia, který není ani nijak označen, co se týče granulace (zhruba odpovídá 3F). Tato omezená nabídka je dána proletářstvím českého trhu, jelikož zdejší zákazník nevyžaduje kvalitu a přesné rozlišení, ale především nízkou cenu.

Od roku 2011 nechala firma Dave u téhož výrobce vyrobit speciální sérii prachů, které prodává pod označením Vesuvit LC Express, Vesuvit A1 a Vesuvit A1 Express, které se liší granulací a kvalitou. Prachy jsou kvalitnější, ale také dražší, než klasický Vesuvit LC.

Cena českých černých prachů se pohybuje od 350,- do 550,- Kč za kilové balení, dle kvality.

Kvalitní zahraniční prachy, jako například Švýcarský Swiss se u nás běžně koupit nedají.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.