Realizované projekty     O mně     Kontakt    

Výrobky

Materiální kultura

Dobové technologie

Dobové zbraně

Táboření, reenactment

Fauna - zvířata

Blog

Vyhledávání

Přístupy

Kategorie: Dobové bělošské zboží

Mosazné cvočky na artefaktech indiánů plání z 19.století

Mosazné cvočky na artefaktech indiánů plání z 19.stoletíMosazné cvočky se původně vyráběly v Evropě a sloužily především ke zdobení dřevěného nábytku, zejména pak dobových dřevěných truhel. Tato móda se pak s expanzí evropanů dostala až na severoamerický kontinent.

Dřevěná bedna zdobená vybíjením mosaznými cvočky. Museum of Fur Trade. Dřevěná bedna zdobená vybíjením mosaznými cvočky. Museum of Fur Trade. Dřevěná bedna zdobená vybíjením mosaznými cvočky. Museum of Fur Trade.

Mosazné cvočky se zalíbily indiánům, kteří je velmi rychle začali se vkusem sobě vlastním vkomponovávat do svých výrobků. Původně bělošskému produktu tak vtiskli typicky indiánský ráz. Běloši si obliby cvočků u indiánů všimli a začali jim toto zboží dovávat ve velkých počtech, podobně jako například korálky.

Mezi nejčastěji zdobené předměty patřily zejména:

-pouzdra na nože
-rukojeti tomahawků
-válečné dřevěné kyje
-pažbení pušek
-veškeré opasky a pásky
-holstry
-nákrčníky, náprsenky, náušnice
-troubele dýmek
-biče
-sedla
-rámy na zrdcátka
-skrejpry
-prachovnice

Indiánská karabina Winchester vz. 1866 zdobená mosaznými cvočky. BBHC. Indiánská karabina Winchester vz. 1873 zdobená mosaznými cvočky. BBHC Soubor dobových indiánských předměrů. Pušek tomahawků a pouzder na nože. Vše zdobeno mosaznými cvoky. Detail tomahawku zdobeného mosaznými cvoky. Tranmontánní opasek vybíjený mosaznými cvoky. Široký pásek zdobený mosaznými cvoky. AMNH.

 

Dobové mosazné cvočky z 18. a 19.století sestávaly ze dvou částí, z hlavičky a dříku. Obě části byly 100% mosazné. Hlavička byla vyrobena z plechu, do kterého byl zasazen mosazný dřík čtvercového průměru, který se zužoval do špičky. Průměr hlavičky se lišil od cca 0.8mm po cca 10mm. Vypouknutí hlavičky bylo minimální.

 

Skica dobového mosazného cvočku.

 

Cvočky ze zatloukaly do dřeva pomocí dřevěných paliček (aby nedošlo k poškození cvočku). Indiáni cvočky používali i na zdobení kůže, například vybíjení opasků nebo pouzder na nože. V takovém případě se udělala v kůže pomocí šídla dírka o něco menší, než průměr mosazného dříku. Cvoček se pak vtlačil do díry. Přesahující část dříku indiáni uštípli pomocí kleští nebo upilovali pilníkem. Případně bylo možné malý pahýl dříku rozklepat kladivem, aby nedošlo k poškrábání kůže či jinému zranění.

Na naprosté většině dobových indiánských originálů jsou na rubové straně vidět pouze mosazné "tečky" hranatého průřezu.

Mosazné cvočky na popruhu dětských nosítkek z Plateau. British Museum Londýn. Stejný popruh z druhé strany. Mosazné hranaté dříky jsou dobře viditelné.

Většina dnešních hobbystů a výrobců indiánských replik používá mosazné cvočky s ocelovým hřebíkem. Po aplikaci do kůže hřebík otočí o 180 stupňů a špičku zatlučou zpět. Je to praktické řešení, ale není dobově autentické.

Ocelové dříky s kulatým průměrem (hřebíčky) se u mosazných cvočků začaly používat na konci 19.století. Na žádném originálním artefaktu jsem však nic podobného neviděl.

 

Pouzdro na nůž. AMNH. Pouzdro na nůž. Černonožci. Soukromá sbírka. Nákrčník z kelnatek. Náušnice z kelnatek. Dřevěné sedlo. Peabody museum. Hřeben z urosního ocasu. Peabody museum. Dětská nosítka. AMNH. Dřevěný bičík. AMNH. Šajenský mlat. AMNH. Mlat lesních indiánů. Dýmka typu MikMak. Zrdcátko. Soukromá sbírka.

 

Dobové fotografie

 

Černonožský válečník.Jeho puška-bičík-opasek i pouzdro na nůž jsou zdobené mosaznými cvoky. Černý vlk - šajenský válečník s vybíjeným kelnatkovým nákrčníkem. Neidentifikovaná indiánská žena s vybíjenou náprsenkou a opaskem. Útočící jestřáb - s látkovou vestou vybíjenou mosaznými cvoky. Vichřice - šajesnký válečník s vybíjeným tomahawkem a náprsenkou.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.