Realizované projekty     O mně     Kontakt    

Výrobky

Materiální kultura

Dobové technologie

Dobové zbraně

Táboření, reenactment

Fauna - zvířata

Blog

Vyhledávání

Přístupy

Kategorie: Mužské oblečení, Ozdoby

Nákrčník z kelnatek - fotonávod na výrobu

Nákrčník z kelnatek - fotonávod na výrobuFotonávod na výrobu dobově autentického nákrčníku z kelnatek.

Kelnatkové nákrčníky byly v druhé polovině 19.století oblíbené zejména u indiánů kmenů Lakotů, Šajenů a Arapahů. Příležitostně je mohly nosit i příslušníci jiných kmenů. Použití kelnatkových nákrčníků je bohatě doloženo dobovou fotografickou dokumentací. Nákrčníky z kelnatek nosily muži stejně jako ženy.

Lakotský válečník Nízký pes s kelnatkovým nákrčníkem.

Příprava kelnatek

Na výrobu kelnatkového nákrčníku budete potřebovat především kelnatky-dentalie. Musí se jednat o hladkou variantu. Vroubkované kelnatky nejsou ani dobové, ani kvalitní. Kelnatky by měly být co nejdelší, minimálně však 30mm. Měly by být také přibližně stejně velké a silné, bez vad a prasklin. Počet kelnatek závisí na délce a šířce nákrčníku. Většina dobových nákrčníků měla 7-10 pater kelnatek na výšku a počet polí mohl kolísat také mezi 7 až 10 kusy, podle šířky krku nositele.

Pokud máte možnost vybrat si kelnatky z většího množství kusů, vyberte ty, které se nejlépe hodí pro váš projekt. Kelnatek vyberte více, než budete ve skutečnosti potřebovat, jelikož může některá prasknout při další výrobě.

Kelnatky vybrané na výrobu nákrčníku.

Kelnatky je třeba "zkalibrovat" na stejnou délku. K tomu účelu je dobré si stanovit nějakou měrku. Ideální délka je cca 30mm. Já jsem používal nastavené posuvné měřítko.

Míra na kalibraci.

Kelnatky můžete brousit pilníkem. Nejprve je třeba zarovnat širší stranu mušličky do roviny. Poté zbruste tenčí stranu kelnatky až na požadovanou velikost. Vždy ubírejte co nejvíce z tenčího konce a co nejméně ze silnějšího. To má estetický důvod.

Kalibrace kelnatky pilníkem.

Na obrázku níže jsou dvě skupiny kelnatek pro porování. Zpilované a přirozené.

Zkalibrované a nezkalibrované kelnatky.

Příprava špalků

Až budete mít všechny kelnatky "zkalibrované", je třeba vyrobit "špalky", neboli mezikusy, které budou držet nákrčník pohromadě. Ve většině případů indiáni používali komerčně vydělanou hovězinu, řemenici. Ideální síla je cca 5mm, což je většinou největší průměr kelnatky. Ideální šířka mezikusů je cca 7-10mm. Vyznačte si tužkou na řemenici pásky a vyřízněte je ostrým nožem. Pak je nařežte na jednotlivé kusy, dlouhé cca 5cm (na šířku nákrčníku plus rezerva).

Vyznačení pásků. Vyřezané pásky. Špalky s přesahem.

Hrany špalků srazte pilníkem nebo smirkovým papírem. Pokud chcete, můžete špalky dobarvit hnědou barvou na kůži, případně jim vyrvořit patinu, aby vypadaly staře.

Broušení špalků.

Vlákno

Dále je třeba připravit vlákno, na které se budou kelnatky navlékat. Indiáni používali jak zvířecí šlachu, tak i silnou lněnou nit. Volba je na vás. Já jsem chtěl být co nejvíce přírodní, tak jsem použil šlachu z jelena wapiti. Každé vlákno by mělo být dostatečně pevné a silné a mělo by být o něco delší než celková délka nákrčníku.

Na jednom konci vlákna udělejte silný uzel a navlečte jehlu. Dobré je použít silnou sedlářskou jehlu s čtyřhranným hrotem. Díry si do špalků můžete předpíchávat šídlem, nebo můžete propichovat pouze jehlou, ale v takovém případě budete potřebovat kleště. Vlákno musí probíhat špalkama rovně a jednotlivá vlákna musí být od sebe vzádlena právě na šířku kelnatky v nejširším bodě. Jak bylo řečeno, je to cca 5mm. To znamená, že první vlákno by mělo probíhrat cca 2,5mm od kraje špalku.

Výroba nákrčníku

Před samotnou výrobou je vhodné si poskládat kelnatky do skupin tak, jak budou zařazeny do nákrčníku. Každá kelnatka má trochu individuální tvar a zejména zakřivení a je dobré, aby v jednom oddělení byly podobně zakřivené kelnatky. Nákrčník tak bude vypadat lépe.

Pak už můžete propíchnout šídlem první díru do prvního špalku. Jak už bylo napsáno, vychází to cca 2,5 až 3mm od kraje. Díra se předpichuje do tloušťky řemenice, tedy do rozměru, který by měl být stejně silný, jako je maximální průměr kelnatky, tj. cca 5mm.

Následně můžeme protáhnout jehlu s vláknem. Můžeme si pomoci kleštěmi. První vlákno se o kraj prvního špalku zastaví díky uzlu.

Předpíchávání šídlem. .

Pak navlečete první kelnatku. Pokud nepůjde vlákno provléct mušlí i s jehlou, budete ji muset sundat, provléct jenom vlákno a zase jehlu navléct. Pak propíchnete druhý špalek, navlečete druhou kelnatku a tak dále, až budete mít navlečeno celé první patro kelnatek.

První kelnatka je navlečená.

Vlákno necháte volně viset ven z posledního špalku a dáte se do navlečení druhé řady.

Dvě první řady jsou navlečené.

Nespěchejte, pracujte pomalu a pečlivě a vždy si zkoušejte kelnatky nanečisto, jak se vám budou hodit na svoji pozici.

Postupně takto zkompletujete celý nákrčník.

V další fázi je třeba odřezat přečnívající špalky. Na to stačí ostrý nůž.

Téměř hotový nákrčník. Ještě zbývá zakrátit poslední špalek.

Dále je třeba zakončit trčící vlákna. Stačí je jednoduše dotáhnout a svázat k sobě sousední vlákna na několik uzlíků. Pak ustřihnete přečnívající vlákna. Nákrčník by měl být stažený pevně, ale zase by neměl být našponovaný. Také ostříhejte přečnívající vlákna u uzlíků na straně, kde jste začínali s navlékáním. Základ nákrčníku je hotový.

Zdobení mosaznými cvočky

Alternativně je možné ozdobit špalky pomocí mosazných cvočků. Já jsem použil přesnou kopii dobových se čtyřhrannou nožičkou. Cvočky je třeba rozměřit tak, aby pokrývaly špalky rovnoměrně. Díru na nožičku je dobré předpíchnout šídlem. Je třeba dávat pozor, abyste přitom nepřeťali vlákno, držící kelnatky.

Přepichování díry na cvoček pomocí šídla. Hotová díra za cvoček.

Pokud vám nejde cvoček lehce zasunout do díry, můžete si pomoci kleštěmi.

Cvoček je třeba zatlačit do díry.

Přečnívající nožička na rubové straně se uštípne pomocí štípacích kleští.

Nožička mosazného hřebu čnějící na rubové straně. Nožička mosazného hřebu byla uštípnuta kleštěmi.

Ostrý otřep je třeba zahladit pomocí pilníku nebo smirkového papíru. To je třeba provést dokonale, aby nedošlo ke zranění od otřepu.

Zapilování otřepů po mosazných cvočcích musí být dokonalé aby nedošlo ke zranění.

Další možnou prací je zapatinování mosazných cvočků, aby vypadaly použitě. Časem sice zoxidujou samy, ale to může trvat i pár let. K patinování mosazi se používají speciální přípravky jako například Brass Black od. Při aplikaci dávejte pozor, abyste roztokem nepotřísnili kelnatky.

Jako poslení krok zbývá navázat řemínky z mozkem činěné jelenice. To je asi nejjednodušší a také poslední krok.

Hotový nákrčník.

Pak už můžete nákrčník v klidu užívat.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, dotaz odpovědět
Ahoj, především chci hodně pochválit článek (aji všechny ostatní!) a dál se chci zeptat, jestli by se dal nákrčník udělat z ostnů urzona nebo dikobraze? Četla sem tady článek právě o ostnech a nevím jestli by se jimi daly ozdobit i ženské kožené šaty. Našla sem sice něco na dobových fotkách, ale to vše bylo na plátěných.
Děkuju za odpověď a všechny ostatní informace v článcích
Přeju hodně inspirace při dalším tvoření
Anna
, - odpovědět
Kelnatky jsem nahradil olopanými bezovými klacíky a také to nevypadá zle ;)
odpověděl(a)
DOBRY VECER.CHTELA BYCH JSEM SE VAS ZEPTAT,JESTLI JSTE TY KLACIKY NEJAK UPRAVOVAL,NAPR,LAK,BILA BARVA,NEBO NEJAK JINAK??MATE DOBRY NAPAD,JSTE SIKOVNY.DEKUJI VAM ZA ODPOVED A RADU.GITA 9
odpověděl(a)
the information is very good, useful. hopefully always blessed and given health

https://goo.gl/XzJtpW || https://goo.gl/2CS3cd || https://goo.gl/oP244X || https://goo.gl/Kfusv7 || https://goo.gl/uk8jBK
, - odpovědět
Ahoj, narazila jsem na tyto stránky na doporučení a napřed chci říct, že jsou dokonale perfektní a moc vám fandím!!!Chci si vyrobit taky vlastní nákrčník ale zajímalo by mě, kde se dají kelnatky, šlacha z jelena a řemenice sehnat, nějaké stránky už sem našla ale třeba šlacha se tam sehnat nedala:( pokud je to někde na těchto stránkách zmíněné tak se omlouvám za zbytečny dotaz. A jehla šídlo a tak, se dá sehnat v obyč galanterii předpokládám....?
Mnohokrát děkuji 1
odpověděl(a)
Veškeré komponeny koupíš u mně indiani@indiani.cz