Realizované projekty     O mně     Kontakt    

Výrobky

Materiální kultura

Dobové technologie

Dobové zbraně

Táboření, reenactment

Fauna - zvířata

Blog

Vyhledávání

Přístupy

Kategorie: Dobové bělošské zboží, Palné zbraně, Trappeři

North West Trade Gun (Severozápadní komerční mušketa)

North West Trade Gun (Severozápadní komerční mušketa)North West Trade Gun (NWTG), neboli severozápadní komerční puška (mušketa) byla zbraň vyvinutá během 2.poloviny 18.století obchodními společnostmi speciálně pro potřeby indiánů.

Popis

NWTG je celopažbená mušketa (hladký vývrt hlavně). Hlaveň je částečně oktagonální částečně kulatá a téměř vždy ráže 24 gauge (.58). Záměk byl křesadlový, později perkusní. Typickými znaky jsou mosazná a rovná bodka připevněná k pažbě šroubky nebo někdy i hřebíčky. Lučík je železný a velmi velký, aby šlo mačkat spoušť i v rukavicích. Spoušť je jednoduchá a velmi tvrdá. Tunely pro nabiják jsou mosazné s drážkami. Pro NWTG je typický znak lišky v kruhu vyražený na zámek, pažbu nebo hlaveň. Nejtypičtějším znakem je však mosazný odlitek hada (nebo draka) přišroubovaný na protistranu zámkové desky. Celkově jsou tyto muškety velmi lehké a měří od 46 do 64 palců.

Severozápadní komerční mušketa

Vývoj

NWTG se vyvinul postupně z civilních pušek anglické a holansdské provenience někdy v 2.polovině 18.století, jako reakce na poptávku indiánů. Zřejmě jej vyvinula a postupně standardizovala společnost Hudson's Bay Company, ovšem později se stala tato komerční indiánská mušketa obecným obchodním artiklem, který prodávaly i ostatní obchodní společnosti, jako Northwest Company, American Fur Company, stejně jako nezávislí trappeři a obchodníci.

Základní filosofií byla jednoduchá, levná, lehká, ale bytelná puška, nenáročná na výrobu, která by uspokojila poptávku indiánů po zbrani na lov i k boji. Proto byly všechny prvky zjednodušeny jak to šlo, zejména byly odstraněny všechny ozdoby, s výjimkou levného mosazného odlitku draka na levé straně zámku.

Mosazný odlitek draka je typickým znakem NWTG Mosazný odlitek draka je typickým znakem NWTG

Výroba

NWTG byly vyráběny v Anglii, zejména v Londýně a v Birminghamu celou řadou výrobců. V té době ještě neexistovala průmyslová výroba, proto aby byla pokryta vysoká poptávka, bylo nuné zadat výrobu celé řadě menších manufaktur. Jednotlivé modely se tak mohou drobně lišit podle toho, kdo byl výrobcem. Údajně nejkvalitnější kusy vyráběla firma Barnett.

Zámek NWTG. Typickým znakem je liška v kruhu. Barnett je označení výrobce.

Rozšíření

NWTG se těšil u indiánů obrovské popularity. Vyráběl se přes 100 let a prodával se po ohromném územi, od severozápadních oblastí východních lesů, přes oblast Plání až po Skalisté hory a také v Kanadě. První zmínka, která hovoří o NWTG pochází z roku 1777. Po roce 1860 začal zájem o NWTG opadat. V roce 1861 se objevil první kus s perkusním zámkem. Nejstarší dochovaný kus vyrobený s křesadlovým zámkem pochází z roku 1876 od firmy Barnett. Poslední zdokumentovaný kus NWTG má perkusní zámek a byl vyroben v roce 1886. V Kanadě je doloženo použití NWTG ještě na počátku 20.století.

Bodka pažby byla mosazná a plochá přichycená hřebíčky nebo šroubky.

Mýty o NWTG

O NWTG koluje spousta mýtů a nepravd, zejména jsem se setkal s těmito názory:

Mýtus č. 1) Pušky určené pro indiány byly vyráběny záměrně nekvalitně, při výstřelu jim praskaly hlavně a lámaly se pažby.
Skutečnost: NWTG byly spolehlivé a kvalitní zbraně jednoduché konstrukce. Jejich kvalita plně odpovídala dobovým standardům. NWTG se vyráběly více než 100 let a byly u indiánů velice oblíbené a vyhladávané. Reklamace byly zřídkavé a vždy došlo ze strany obchodníků k nápravě. Pokud došlo k nějakému poškození hlavně či pažby, většinou šlo o důsledek neodborného používání domorodci.

Mýtus č. 2)Indiánské muškety se záměrně vyráběly dlouhé, protože indiáni museli za každou zaplatit hromadou bobřích kůží vysokou jako sama mušketa.
Skutečnost: NWTG se vyráběly v různých délkách hlavní, od 30 do 48 palců, což plně odpovídalo standardům většiny zbraní té doby. Jestli nějaký obchodník nutil nějakého indiána zaplatit za komerční mušketu hromadu bobřích kůží vyosokou jako mušketa sama se již asi nikdy nedovíme, každopádně to není doloženo. U všech zavedených obchodních společností, jako Hudson's Bay Company byly ceny NWTG fixní, a i když se mohly mírně měnit s dobou a místem, zhruba odpovídala cena jedné muškety dvaceti bobřím kůžím (a tato cena se víceméně nezměnila ani během stovky let!!).

Závěr

NWTG byla levná, lehká, jednoduchá, spolehlivá a kvalitní mušketa speciálně určená pro potřeby indiánů. Byla navržena tak, aby byla pro indiány dostupná a plně použitelná. Indiáni si tyto pušky skutečně oblíbili, kupovali je a používali, o cemž svědčí fakt, že se tyto muškety vyráběly a prodávaly více než 100 let.

Zvýšením dostupnosti pušek mezi indiány se zvýšila frekvence mezikmenového válčení a také se zvýšlia schopnost indiánů lovit zvěř, jelikož pušky byly účinější, než luky a šípy. Také se zvýšila závislost indiánů na bílých obchodnících, jelikož potřebovali dodávky olova a prachu.

NWTG byly užívány i míšenci a okrajově i bělochy.

Assiniboinský válečník na dobové kresbě Karla Bodmera. V ruce má NWTG.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.