Zdroj: http://www.indiani.cz/clanky/index.php?a=docasne-pristresky-seltry-a-stinitka-na-velkych-planich  •  Vydáno: 15.9.2012 8:52  •  Autor: Lukáš Navrátil

Dočasné přístřešky, šeltry a stínítka na Velkých Pláních

Dočasné přístřešky, šeltry a stínítka na Velkých PláníchStavba dočasných přístřešků a stínítek byla na pláních v bizoních dobách běžná. Stavěli je jak indiáni, tak i běloši. Cílem těchto přístřešků byla ochrana před prudkým sluncem, nebo naopak před deštěm.

Dočasné, provizorní přístřešky

Takové přístřešky se stavěly na válečných, loupežných, či jiných výpravách, kdy nebylo možné s sebou přepravovat řádné týpí a tyče. Většina indiánů odmítala spát přímo pod širým nebem (z duchovních spíše než z praktických důvodů) a potřebovali mít nad sebou alespon něco, nějakou plachtu, deku, či plášť. Takový skrovný příbytek zároveň chránil proti dešti (do určité míry).

Provizorní přístřešky se stavěly z toho, co bylo zrovna po ruce, z větví stromů a z klacků, z prken a podobně. Přikrývaly se dekami, kůžemi, bizoními plášti nebo lněnými či bavlněnými plachtami.

Dočasný přístřešek Vran ve Fort Laramie v roce 1868 Dočasný přístřešek Banoků z roku 1871. Dočasný přístřešek Šajenů. Provizorní přístřeší Banoků. Provizorní přístřeší lakotské rodiny náčelníka Dva údery. Provizorní přístřeší Šajenů.

Stínítka

V letních měsícíh se v indiánských táborech stavěly stínící přístřešky. Na dobových fotografiích je jich vidět dost. Jejich účelem bylo chránit lidi před slunečním žárem. V těchto příbytcích lidé odpočívali a bavili se. Bylo pod nimi příjemněji, než v týpí, kde byl v letních pařácích téměř nedýchatelný vzduch (zejména v těch kožených). Stínící přístřešek zajišťoval stín, ale zároveň byl člověk na čerstvém vzduchu.

Takové přístřešky se vyráběly často z týpiových tyčí, přes které se napnul starý, vysloužilý týpiový plášť, nebo jeho část, či jiná plachta (tzv. "rogalo"), nebo se prostě na několik klacků připevněných do země napnulo několik dek, bizoních plášťů, nějaká stará vozová plachta, hromada větví, nebo cokoliv jiného. Fantazii se meze nekladly a jako konstrukce i samotné stínidlo se použilo cokoliv, co bylo zrovna k dispozici.

Stínítka se také využívaly při výrobě surové kůže. Ve fázi, kdy se surovina malovala bylo potřeba, aby schnula pomalu a právě k tomu se stínitka výborně hodila.

Stínítko Vran. Dobový obrázek jednoduchého stínítka. Stínítko typu rogalo u Vran. Slouží ke stínění při výrobě parfleší. Stínítko typu rogalo u Vran. Slouží ke stínění při výrobě parfleší.