Zdroj: http://www.indiani.cz/clanky/index.php?a=zenske-saty-z-bavlnene-latky  •  Vydáno: 13.12.2012 12:26  •  Autor: Lukáš Navrátil

Ženské šaty z bavlněné látky

Ženské šaty z bavlněné látkyŽenské šaty, vyrobené z lehké bavlněné látky se začaly objevovat zřejmě někdy po roce 1850. Tento závěr lze vyvodit z faktu, že na obrazech z 30.tých let 19.století se neobjevují (většina šatů byla kožená) a na fotografiích ze 60.tých a 70.tých let jsou naopak běžné. Rozšířené byly po většině oblasti plání.

Použití

Tyto šaty sloužily především jako pracovní šaty nebo šaty pro všední události. Některé látky však mohly mít tak atraktivní vzor, že je indiánky mohly považovat za šaty sváteční. V chladnějším počasí indiánky nosily běžně více těchto šatů navrstvených na sebe. Více tenčích vrstev totiž zahřeje více, než méně silnějších. Šaty z bavlněné látky se nosily také pod šaty z vlněného sukna nebo pod kožené šaty. Ke každým šatům se jako pravidlo vždy nosil opasek.

Hidatský pár Indiánský pár (Vrány?) Minikonžujský náčelník Velká noha s manželkou na fotografii z roku 1872. Indiánská žena s látkovými šaty

Střih

Střih je zcela jednoduchý a přímočarý. Skládá se z přední a zadní části, které jsou shodné. Sukně se dole vždy rozšiřuje a nahoře přechází do tvaru písmene T. Rukávy jsou pouze dva obdélníkové (nebo lichoběžníkové) kusy, přišité k vlastnímu tělu šatů. Varianty rukávů se mohou lišit, vždy podle vkusu nebo potřeb té či oné indiánky.

Některé rukávy byly velmi široké, jiné byly spíše užší. Užší rukávy jsou praktičtější, ale je v nich více omezen pohyb. Užší rukávy byly vždy sešité až ke kraji, široké rukávy mohly být také celé sešité, nebo mohly být ponechány otevřené, nesešité. To přinášelo výhodu volnějšího pohybu a dokonce možnost kojení bez nutnosti sundávat či vyhrnovat šaty.

Střih šatů. Vlevo varianta s širokými rukávy vpravo s úzkými. Otevřený a uzavřený střih širokých rukávů.

Délka rukávů mohla kolísat od délky po zápěstí až po rukávy sahající sotva za loket. Právě velmi krátké rukávy byly časté, jelikož méně zavazí při práci. Sukně pak v průměru sahala asi do půli lýtek nebo ještě níže.

Zdá se, že užší rukávy jsou spíše záležitostí novější doby, a široké doby starší. Na původních kožených šatech totiž byly rukávy velmi široké nebo zcela chyběly. S postupem času se indiánské oblečení stále více podobalo tomu bělošskéhmu, přesněji anglosaskému, které mělo tendenci spíše k úzkému krejčovskému střihu na tělo, než k volnému, splývavému oblečení.

Dívky z jižních plání. Dívka vlevo má úzké rukávy zatímco dívka vpravo široké a otevřené. Obě mají jednobarevnou nevzorovanou látku. Ženy s šaty s širokými otevřenými rukávy. Dívka vlevo má pod svými šaty minimálně ještě jedny další. 3 ženy s látkovými šaty se širokými otevřenými rukávy.

Látka

Jako materiál používaly indiánky jakoukoliv balvněnou látku, kterou měly k dispozici od bílých obchodníků. Z dobových fotografií je zřejmé, že šlo jak o látky jednobarevné, bez vzoru (červené, modré, zelené, fialkové,....) tak i látky všemožných barevných vzorů (malé nebo velké kytky, kostičky, čtverečky, obdélníky, tečky, proužky, .....)

Dobové látky. AMNH. Dobové látky. AMNH. Dobové látky. AMNH. Dobové látky. AMNH.

Většina těchto šatů již neměla žádné další ozdobné prvky. Na některých dobových fotografiích je vidět olemování okrajů nebo našití proužků alternativní látky na sukni a rukávech nebo všití ozdobného pruhu látky, ale zcela výjimečně.

Šajenská dívka s šaty se zajímavým vzorem a se širokými rukávy. Šajenské ženy. Indiánská dívka a světlé šaty. Dívky z jižních plání se širokou paletou látkových vzorů a střihů rukávů

Hobbysté a šaty z bavlněné látky

Hobbystky v Čechách i v zahraničí bohužel mají s výrobou obyčejných bavlněných šatů obtíže, jelikož neumí odolat pokušení přidávat na ně ozdobné prvky, které tam nemají co dělat. Snaží se své modely různě "vylepšovat", často dle vlastní fantazie. Je to práce navíc, která má záporný efekt.

Mezi nejčastější chyby patří zejména:

-všívání nejrůznějších klínů, často alternativní látky aby došlo k větší zdobnosti
-našívání různých proužků, často saténových či hedvábných stuh, které se na originálech nevyskytovaly
-okrouhlé vykrojení kolem krku - na originálech nic takového není
-zkosení rukávů, aby šaty lépe seděly - originály jsou vždy pravoúhlé
-našívání různých mušliček a dalších prvků, převzatých z jiných typů šatů

Výroba

Výroba dobových bavlněných šatů je více než jednoduchá. Vhodnou látku lze sehnat snadno v galanterii. Při výběru se držte dobově vypadajících látek (viz dobové obrázky a obrázky starých látek).

Látky kupte dostatek, aby vám nechyběla.

Rozmyslete si tvar rukávů. Vytvořte si střih (můžete si udělat nanečisto třeba ze starého prostěradla), tedy přední a zadní díl a rukávy (viz náčrtek). Počítejte asi centimetr navíc na švy.

Vše sešijte dohromady ručně jehlou a lněnou nití. Šijete naruby, pak šaty obrátíte.

Okraje sukně a rukávů dvakrát drobně zahněte a prošijte, aby se netřepily, stejně tak oblast kolem krku.

Doplňte páskem a můžete šaty užívat.