Zdroj: http://www.indiani.cz/clanky/index.php?a=brogany-dobove-bytelne-boty  •  Vydáno: 13.3.2013 13:54  •  Autor: Lukáš Navrátil

Brogany - dobové, bytelné boty

Brogany - dobové, bytelné botyBrogany jsou jednoduché, robustní, pevné a trvanlivé kotníkové boty, používané zejména v Americe jak armádou, tak i dělnickou třídou, a to od období Americké revoluce (2.polovina 18.století). Vyráběly se z kůže, s koženou podrážkou a podpatkem, někdy byly podbité cvoky. Brogany mají šněrování na několik dírek.

Během Americké občanksé války (1861-5) byly brogany standardní obuví obou nepřátelských armád.

Byly oblíbené i mezi dělnickou třídou, která potřebovala jednoduché, ale pevné boty pro každodenní práci. Velká část broganů byla vyrobena jako pravolevá, tedy bez rozlišení pravé a levé nohy. To bylo z důvodu úspory při výrobě.

Brogany jsou vhodné pro reenactment obodbí od Americké revoluce až po konec 19.století, pro všechny postavy armády nebo nižších společenských, pracujících tříd. Zejména výborné jsou pro mountainmany.

Originální brogany - Heritage auctions. Originální brogany - Heritage auctions. Brogany vyrobené pro autora na zakázku firmou Alan Kvasnička z Brna. 100% dobové materiály 100% ruční práce. Brogany vyrobené pro autora na zakázku firmou Alan Kvasnička z Brna. 100% dobové materiály 100% ruční práce.