Obsah fóra www.indiani.cz www.indiani.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Toulce - konstrukce
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Indiánské zbraně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel

PříspěvekZaslal: po listopad 19, 2007 1:26 pm    Předmět: Toulce - konstrukce Citovat

ahoj, potřeboval bych poradit, jak spojit dvojdílný toulec s popruhem a středovou tyčkou ( ta by měla být mezi toulci, ne zašitá). Uvítal bych i třeba nějakou fotku, kde je to upevnění vidět. Nevím jestli se to přišívá k toulci, nebo nějak, někam přivazuje řemínkem....?
Taky by mě zajímalo, jak by měl být popruh dlouhý, jestli to na zádech dosahovalo k bedrům, nebo k trapézu..., nebo jestli bylo na popruhu nějaké štelování? (třeba v zimě, když měli na sobě víc vrstev tak by jim ten popruh bez možného prodloužení musel být těsný...). Děkuju za odpověď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: po listopad 19, 2007 2:56 pm    Předmět: Citovat

Čauec,já jsem dělal toulce tak,že nejprve jsem si protáhl řemínky pouzdrem na šípy(stačí v pěti místech)a přivázal na tyčku.A pak na ty stejný řemínky jsem uvázal i pouzdro na luk.Na tyčku se pak přiváže řemínkem i popruh.Popruh jsem míval dlouhý tak,aby toulec visel vzadu něco málo nad zadkem.Když je potřeba,aby toulec neplandal(při lovu nebo v boji),tak si na popruhu uděláš suk podle potřeby délky a je to.
Métá?xestse Ohnéssese
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2007 10:12 am    Předmět: Citovat

Já tyčku "přišil" řemínkem... řemínek vždy obtočil kolem tyčky, protáhl dírkou v toulci, zase obtočil... takhle asi šestkrát po celé délce toulce.

Synek s tím dělá psí kusy a zatím to takhle drží.
Zkusím najít někde fotku, ale páč nemám digitál, bude to trvat...

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2007 10:41 am    Předmět: Citovat

Popruh přez záda by neměl být příliš široký - blbě se to pak zkracuje tím uzlem.
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2007 1:36 pm    Předmět: Toulec Citovat

Myslim , ze dobre nakresy toho co potrebujes jsou v T.E. Mailsovi (The Mystic Warriors of the Plains) pokud se mas teda jak k te knize dostat.
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel

PříspěvekZaslal: út listopad 20, 2007 3:41 pm    Předmět: Citovat

Představu jak toulec dokončím, jsem si na základě vašich odpovědí udělal, ale jestli by mě někdo poslal nějaký odkaz, nebo oscanrovaný obrázek, třeba z knihy Mystic warriors of the plains (nebo jakýkoliv jiný,kde by to bylo detailněji vidět) tak bych to jen uvítal.
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: čt listopad 22, 2007 10:00 pm    Předmět: Citovat

takhle narychlo jenom se zašitým klackem

Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zdenek
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel

PříspěvekZaslal: po listopad 26, 2007 3:42 pm    Předmět: Citovat

dík za fotku, i za popisy.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:19 pm    Předmět: Citovat

Tak, mám dotaz na zkušené.
Loni jsme diskutovali s Watoglápky od kdy se začali používat dvoudílné toulce. Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat. Nicméně jsem zkusil zapátrat u Catlina a našel jsem i něco málo Millerových skic. U Millera jsem objevil 1x cosi nezřetelného, co by se s trochou dobré vůle dalo nazvat dvoudílný toulec. Catlin zachytil jednodílné a něco málo (a velmi nezřetelně) i dvoudílných toulců. Máte někdo k tomu něco?? Zajímá mne období 1800-1850. Druhá půle století je jasná.
Jen ještě přidám praktický poznatek - pro jízdu na koni je jednodílný toulec úplně k ničemu. Nebo alespoň v té podobě, jakou známe.
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:29 pm    Předmět: Citovat

Dva hlasy napsal:
Tak, mám dotaz na zkušené.
Loni jsme diskutovali s Watoglápky od kdy se začali používat dvoudílné toulce. Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat. Nicméně jsem zkusil zapátrat u Catlina a našel jsem i něco málo Millerových skic. U Millera jsem objevil 1x cosi nezřetelného, co by se s trochou dobré vůle dalo nazvat dvoudílný toulec. Catlin zachytil jednodílné a něco málo (a velmi nezřetelně) i dvoudílných toulců. Máte někdo k tomu něco?? Zajímá mne období 1800-1850. Druhá půle století je jasná.
Jen ještě přidám praktický poznatek - pro jízdu na koni je jednodílný toulec úplně k ničemu. Nebo alespoň v té podobě, jakou známe.

Kurzovy obrazy ( na planich pobyval 1846-1852) zachycuji uz oba typy. Vcil mudruj.

Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:31 pm    Předmět: Citovat

Dva hlasy napsal:
Jejich argument, že Bodmer nemá zakreslený ani jeden dvoudílný toulec jsem musel uznat.

A co je tohle?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Mexkemahuastan_Chief_of_the_Gros-ventres_des_Praires_Chief_of_the_Bigbellies_of_the_prarie_0020v.jpg

IMHO právě 2dílný toulec. Rawhidové kolečko dole na toulci na šípy a futrál na luk jenom dole sešitý jsou typické i pro pozdější toulce. Díval jsem se ještě do knížky a tam píšou v komentáři, že má v koženém pouzdře luk, šípy a pušku. Btw podle knihy jde o Mexkemauastana, náčelníka Atsinů. Podle dalších informací byl medicinmanem a ochráncém posvátné dýmky.
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:39 pm    Předmět: Citovat

Právě jsem nalezl další, ale jsem líný ho sem dávat. (Pokud bude někdo moc škemrat, tak se obětuju, ale možná ho máte ve fotkách, jenom o tom nevíte.) Je v Bernu, pochází ze Schochovy sbírky, je určený jako Sioux a pochází z období před rokem 1837. Je dvoudílný a vyrobený z vydřích kožešin, oba futrály mají plandáky vyšívané korálky. Před nějakou dobou ta fotka proběhla na PIS2, tuším že to fotil Bill Holm.
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:44 pm    Předmět: Citovat

Tak mám další, v knize Arts of Diplomacy, krásný kousek se zbírek Lewise a Clarka. Vyrobený z pumy, klasický dvoudílný toulec, ocas je jako ozdobný blemcák potažený suknem a vyšítý pony beads. Je určený jako Upper Missouri River, Mandan či Hidatsa, 1800-1840. Spíše bych tipoval blíže tomu prvnímu datu. Je v něm jilmový luk a hromada šípů.
Dva hlasy
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 12:53 pm    Předmět: Citovat

A je to.
Ten Gros ventre mi nějak unikl.
OyunkeThanka
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: po únor 11, 2008 2:11 pm    Předmět: Citovat

EAGLE-EYE napsal:
Právě jsem nalezl další, ale jsem líný ho sem dávat. (Pokud bude někdo moc škemrat, tak se obětuju, ale možná ho máte ve fotkách, jenom o tom nevíte.) Je v Bernu, pochází ze Schochovy sbírky, je určený jako Sioux a pochází z období před rokem 1837. Je dvoudílný a vyrobený z vydřích kožešin, oba futrály mají plandáky vyšívané korálky. Před nějakou dobou ta fotka proběhla na PIS2, tuším že to fotil Bill Holm.

Zde je foto

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Indiánské zbraně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

Přejdi na: