Obsah fóra www.indiani.cz www.indiani.cz

 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Psychotropní látky měnící vědomí, drogy
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Kouření a vše související
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
falcon
Anonymní

PříspěvekZaslal: čt únor 14, 2008 8:46 pm    Předmět: a Citovat

Fajčili indiáni trávu alebo niečo podobné? Rolling Eyes
Návrat nahoru
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 15.2.2007
Příspěvky: 291
Bydliště: Zrnětín

PříspěvekZaslal: pá únor 15, 2008 12:18 am    Předmět: Citovat

O požívání látek pozměnující vědomí by se dalo otevřít nové vlákno, ne-li celé forum. Ale co se týká fajčení travy, povídá se že se na Pláně dostala tráva z Mexika, kterou tam začali pěstovat přistěhovalci. To už jsme ale v době poměrně nedávné, pochybuju že by se toto dělo za Bizoních dob.
Ani Chromý jelen, který zamlada dost řádil a zkusil všechno, ve svých pamětech nic takového nezmiňuje - jen ted nevím jestli z duchovních důvodů, nebo prostě proto že za jeho mládí (doba před 2.sv.válkou) se nehulilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor


Založen: 3.2.2007
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2008 10:06 am    Předmět: Citovat

Nesetkal jsem se s žádnými záznamy, že by se na Pláních před rezervační dobou používaly drogy. Nicméně jsem četl, že v lesích částečně ano, konkrétně durman v kombinaci s dalšími bylinami. Ale to by nám tu mohli osvětlit naši bratři z monokulturních lesů (to je taky za ty luční indiány) Twisted Evil

Ovšem postupně se do rezervací drogy dostaly, a to nejen tráva ale i z Mexika pejotl a další. Podle toho, co říkali kluci, co byli v lakotských rezech, tak tam trávu kouří kdekdo, asi jako tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
II
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 17.2.2007
Příspěvky: 253
Bydliště: Holešov

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2008 5:16 pm    Předmět: Citovat

jo kdybyste se ptali na současnost, tak vám povím o Pine Rigde své Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor


Založen: 3.2.2007
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2008 5:37 pm    Předmět: Citovat

II napsal:
jo kdybyste se ptali na současnost, tak vám povím o Pine Rigde své Smile


No tak povídej Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Awe
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 11.2.2007
Příspěvky: 220
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2008 12:19 am    Předmět: Citovat

Nějaký základní shrnutí toho co se kouřilo v lesích je v tomto článku - http://irokezove.unas.cz/kultura/tabakasmesi/tabakasmesi.htm
Trochu to připomíná "Známku punku" od VZ kde zpívaj "co hořelo, to vyhulil" Twisted Evil
Co se konopí týče, tak spousta lidí ví, že v Americe rostlo tzv. "indiánské konopí" (indian hemp), ale to nemá s tím omamným (rod Cannabis) nic společného. Cannabis, pokud je mi známo, není v Americe původní, nicméně jako technickou rostlinu ji tam dovezli Francouzi již v roce 1608 a vysadili ji prvně v Port Royal. Ale na zmínku, že by ho indiáni kouřili jsem (ač je to mě samotnému divné) nikde nenarazil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: pá únor 22, 2008 10:38 pm    Předmět: Citovat

Takzvané Indiánské konopí(Apocynum cannabinum)je domácí severoamerickou rostlinou,která Indiánům sloužila jako dodavatel vláken a léčivá bylina.Indiánské konopí bylo v dřívější literatuře často zaměnováno s pravým konopím,naším Cannabis.Cannabis se dostalo do Nového světa až s příchodem Evropanů.Již v 16.století bylo široce rozšířeno na východním pobřeží Severní Ameriky.Konopí,do Severní Ameriky dovezené a zde kultivované,se za poslední čtyři století vyvinulo do velmi vysoce rostoucí varianty,obdařené dobrými vlákny a silnou"marijuanou".V botanické a farmakologické literatuře je většinou označováno jako Cannabis americana nebo Cannabis sativa var. americana.Stejně jako se mnozí přistěhovalci významě poučili u domorodých Indiánů,vyzkoušeli také oni rostliny,které byly Evropany přivezeny nebo nechtěně zavlečeny.Existuje mnoho bylin,které byly kouřeny indiánskými kmeny v dýmkách.V mnoha indiánských jazycích Severní Ameriky jsou tyto byliny nebo směsi bylin nazývány kinickkinik.V jazyce obyvatelů východních zalesněných uzemí bylo toto slovo označením usušených listů medvědice(Arcostaphylos uva-ursi).Téměř všechny indiánské směsi ke kouření obsahují listy medvědice jako svou bázi.Irokézové používali ve svých tabákových směsí již tradičně různých psychoaktivních bylin:stimulující lobélku(Lobelia inflata),halucinogenní listy durmanu(Datura stramonium)a přirozeně narkotický tabák(Nicotiana rustica).Irokézové viděli v konopí stimulační prostředek a psychologickou pomoc.Konopí se užívá tehdy,pokud je nemocný již uzdraven,ale přesto ještě nevěří,že je tomu tak doopravdy.Říká se:"Tato rostlina tě přivede opětovně na stezku."V dnešní době je kouření marijuany rozšířeno v prérijních státech mezi Lakoty a jinými kmeny.Mnozí mladí Indiáni rozpoznali,že tato rostlina je pro ně mnohem lepší nežli oslavovaná ohnivá voda.Kouří se v prvé řadě jako prostředek uvolnění a prohloubení sociálních kontaktů.Stále se opětovně tvrdí nebo spekuluje,že velcí vizionáři Dakotů,např.Sitting Bull nebo Black Elk,nacpávali své dýmky konopím,aby tak zvýšili intenzitu svých vizí.Udajně konopí nikdy nesmělo být kouřeno v průběhu Tance slunce,nejdůležitějšího ceremoniálu života prérijních kmenů.Požití konopí by totiž ovlivnilo slavnostní očistu,která je nutná pro sebemučení,a tanečník slunce,který se na tento tanec po čtyři roky připravoval,by se stal nerozhodným.Mnozí "léčitelé" Dakotů používají konopí jako léčebný prostředek.Většinou je marijuana smíchávána s jinými bylinami při léčení astmatu a bronchitis.(KONOPÍ:LÉČEBNÝ PROSTŘEDEK V DĚJINÁCH LIDSTVA. dr.Christian Ratsch)
_________________
stejně jsme všichni wašičuni
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 15.2.2007
Příspěvky: 291
Bydliště: Zrnětín

PříspěvekZaslal: so únor 23, 2008 6:27 pm    Předmět: Citovat

EAGLE-EYE napsal:
Nesetkal jsem se s žádnými záznamy, že by se na Pláních před rezervační dobou používaly drogy.

chce se mi dodat, že nenarazit na zmínku v tomto případ asi znamená špatný výběr zdrojů- knihy které se v těchto kruzích počítají za důvěryhodné zdroje se této problkematiky většinou ani nedotýkají, nebo jen velmi okrajově.
Informaci tohoto typu musíš hledat jinde , jako např. přízpěvek výše. Nebo guruu pschotropních látek Terrenc McKenna (a takhle se to asi nepíše) a jeho Potrava Bohů. Je ale fakt že takovéto knihy bývají plné Indů,černochů, mexičanů, magie apod takže je málokdo z nás čte.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
falcon
Anonymní

PříspěvekZaslal: so únor 23, 2008 7:44 pm    Předmět: Citovat

Takto nejak som si to predstavoval , u ludí úzko spetých z krajinov ,znajúcich liečivé rastliny . Vedel som len o užívaní meskalínu u Apačoch a moj názor je ,že to užívali večšinov len šamani .Táto otázka ma napadla po užití lisáčov za splnu mesiaca , to sa ale komentovat nedá.
Návrat nahoru
freebeast
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel


Založen: 23.12.2008
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: út prosinec 23, 2008 8:21 pm    Předmět: Citovat

Jde i o to zda se ptáme jestli "fetovali" všichni indiáni nebo jen šamani. Já nevím jak to bylo nicméně znám pár "kytiček" které používali.

Ayahuasca - vinná réva smíchaná nejčastěji s třemi (různými) jinými rostlinami. Není to vlastně rostlina, nebo název drogy, je to název směsi rostlin, vyvolávajících po požití "halucinace"

Peyotle - malý, bezpáteřný kaktus (Lophophora williamsii), jehož hlavní aktivní přísada je hallucinogen mescaline, o kterém tu padla zmínka ve spojitosti s Apachi. Tozn. že užívali vlastně Lophphoru w. (peyotle), který užívali i Toltékové z Mexika a údajně i Mayové.

Šalvěj divotvorná (Salvia divinorum) - Mazatekové z mexické Oaxaky pěstují tento druh šalvěje na políčkách skrytých v hloubi lesa, daleko od lidí. Užívají listy v době, kdy nerostou omamné houby. Rozmnožují je řízky a pěstují na odlehlých místech. Tuto šalvěj označují jako žena - "La Hembra", zatímco pochvatec (Coleus pumilus) je muž - "El Macho". Lidových názvů mezi Mazatéky má šalvěj několik: "Hierba de la Pastora" přeloženo "pastýřovy listy", další názvy jsou v překladu "panenská tráva", "nebeský pastýř" a "Mariina tráva". U nás je známa pod jmény šalvěj aztécká či mexická.
V současné době převládá domněnka, že tento druh je totožný s halucinogenem "pipilzintzintli", který užívali staří Aztékové.No a je jich samozřejmě mnohem víc, ale nechci to tu zaprasit nepřehledným textem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlk
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 28.3.2007
Příspěvky: 305
Bydliště: Slovensko/Prešov

PříspěvekZaslal: út prosinec 30, 2008 11:00 am    Předmět: Citovat

wičaša hayčaša napsal:
KONOPÍ:LÉČEBNÝ PROSTŘEDEK V DĚJINÁCH LIDSTVA. dr.Christian Ratsch


mal by si na koniec tejto spravy pridat smajlika, lebo si urcite robis srandu. uviest takuto knihu ako zdroj informacii, to chce urcity zmysel pre humor!
autor bol "stopro" tazko zhuleny cely cas co to pisal, a vecsina veci spada do kategorie "takto by sme si priali, aby to v minulosti bolo"...

_________________
je ľahké byť odvážny z diaľky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 23.2.2007
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: čt leden 01, 2009 1:44 am    Předmět: Citovat

To je tvůj problém Cool
_________________
stejně jsme všichni wašičuni
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Námomóhtóhta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 10.4.2008
Příspěvky: 220

PříspěvekZaslal: čt leden 01, 2009 9:26 am    Předmět: Citovat

freebeast napsal:
Lophphoru w. (peyotle), který užívali i Toltékové z Mexika a údajně i Mayové.

To by mne zajímalo odkud a jak věrohodná je informace, že ježunku používala kultura prakticky zničená v roce 1158.

_________________
Kosovo je Srbsko!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yunb ye nah
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel


Založen: 13.4.2008
Příspěvky: 72

PříspěvekZaslal: ne leden 04, 2009 4:54 pm    Předmět: Citovat

k Vlkovi

Evidentne nectes literaturu tohoto tipu --- je nejjednodussi,pokud chceme hanit knihy teto kategorie,oznacit autora za zhulence - z cehoz plyne ze plodi vyfetovane blaboly............kze trebas jedna z nejuznavanejsich bylinkarek Maria Treben byla urcite sjeta z pelynku salvjeje a kdovi ceho jeste ze pise takove bludu..........je tak??
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor


Založen: 3.2.2007
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 04, 2009 8:11 pm    Předmět: Citovat

Pánové, mám pocit, že nám diskuse v tomhle vláknu trochu utíká z věcné roviny někam k osobní nevraživotsti a ironizování.

A to bych jenom velmi nerad.

Věřím tomu, že máte všichni schopnosti diskutovat věcně a neshazovat druhé, ani jejich pohled na věc.

Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Kouření a vše související Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Můžete připojit soubor na tomto fóru
Můžete stahovat soubory z tohoto fóra


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Český překlad phpBB Czech - www.phpbbcz.com