Obsah fóra www.indiani.cz www.indiani.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mozkování
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> BRAINTANNING
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 1:22 pm    Předmět: Citovat

tak už jsem si zvyk močit více kůží na ráz Smile Takže není taková spotřeba kafe Very Happy Ještě by to chtělo vytlačit ty cigára.Ale já kožu nejdřív vykroůtim pak ji roztahuju rukama,nohama a lano je až finále když začíná osychat
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 1:55 pm    Předmět: Citovat

Takže děláš vlastně takový mezikožní kolečko..to musíš být docela nabušený! Nejdřív tedy ždímáš, potom se v kůži projdeš a potom taháš..hmm. Já se snažím tahání vyhejbat jak můžu..bolej mě totiž potom ručičky.. Embarassed
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 2:04 pm    Předmět: Citovat

ruky jak ruky ,ale záda Very Happy
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 2:46 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím s Tomem,rozhodně to je dřina Shocked ,ale výsledná kuže je dle mého názoru daleko lepší než kuže z rámu.Letos jsem si to vyzkoušel,tak mužu potvrdit.Aj jsem viděl nějakou tu mozkovku udělanou v rámu,takže,ruce jsou ruce.Jsou 2výhody kuže z rámu-méne práce a kuže je trochu větší,než kdybys ji táhal rukama.A ještě jsi se ptal jak dlouho je potřeba táhat kuži než je hotová.Hodně velikej srnec se dá vytáhat i do 2hodin(ale musí bejt počásko Very Happy ),takovej akorátní jelen tak pul dne.A ty faldy na kuži,jak si psal,že kuže z rámu je rovná,tak ty faldy se nakonec tak nějak srovnají když kuži pověsíš někam na čas. Laughing Fakt.
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 8:44 pm    Předmět: Citovat

Kůže měkkčené v rámu jsou skutečně:

-větší do plochy
-tenčí (to je logické, že)
-rovné (nemají ty faldy)

Někdy mohou být skutečně mírně tužší než z provazu, ale to se dá lehce spravit "přešpagátováním", lehkým přetaháním přes provaz.

Zmínil bych tady ale hlavně ty faldy. Nenáročnému člověku je to jedno, ale nemohu souhlasit s tím, že samy jen tak zmizí. Jako obchodník prodávám mozkovky různých producentů různým zákazníkům a spousta lidí, spíše většina tohle "řeší". A je to logické, protože jsou faldy jednak nehezké a druhak nepraktické. Taková kůže se těžko stříhá na pipebag, mokasíny atd. To samé platí o oblečení. Sice se dá kůže "vyžehlit", ale vždy do určité míry.

Pokud má vydělaná a vyuzená kůže faldy, dá se to vyřešit jednoduchým trikem. Kůže se namočí, napne do rámu a nechá vyschnout napnutá. Pak už zůstane jak placka, i když se trochu přejede přes provaz.

Takže: lépe se prodávají kůže, co se méně vytahují, jsou rovné, pokud možno bez děr a celkově působí hezky. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 9:28 pm    Předmět: Citovat

Určitě,ale opět si budu stát za svým:kuže z rámu nebude nikdy tak pružná a hebká,jako kuže vytahaná v rukách.Pověšením kuže někam na čas,faldy nezmizí stoprocentně,ale tak 50 na 50,psal jsem"tak nějak zmizí".To je vyzkoušený Wink A taky jak píšeš,stačí mozkovku namočit do vody a natáhnout na rám,nebo natlouct na dveře.Tím se rozhodně i mozkovka více vytáhne,vyrovná a zvětší Shocked Na každé straně tak 3-5cm.Takže všechny tvé parametry kuže z rámu,splnuje i kuže vytáhaná rukama.Akorát kuže vytáhaná v rukách je ještě navíc pružnější,hebčí a tlustěší.A to snad stojí za trochu té námahy. Laughing Laughing Laughing už si to kluci konečně přiznejte,je vám líno se táhat s kužema Wink Wink Wink
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 9:42 pm    Předmět: Citovat

jste prostě banda líných euroindiánů Laughing Laughing Laughing
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá říjen 26, 2007 9:44 pm    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing Spíš eurocigánů Laughing Laughing Laughing
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel

PříspěvekZaslal: so říjen 27, 2007 7:35 pm    Předmět: Citovat

Jo, jo lenost! Tak vymýšlíme jak to o....!!!!
Souhlasím s tím, že kože z rámu jsou tenčí, ale co se týče kvality dosáhneš klidně stejné pružnosti i hebkosti! Zkoušel sem tahat v rámu i v rukách a rozdílem mezi kožema byla jen ta tenkost a trochu i velikost, ale to je asi taky tím, že do rámu cpu kože větších rozměrů, které bych na sluníčku sám v rukách nestihl vytahat( do velokosti j. siky je podle mě rám zbytečná práce)! Nejsem ještě takový bravurní technik jako řada z vás. A rám mi zaručí, že žádné místo kože nezaschne!
Ještě si myslím, že činění kože v rámu vyžaduje ještě o něco preciznější předchozí oškrabání( pokud se teda bavíme o dry-scrape, wet-scrape sem ještě nezkoušel)! Už sem se vytrestal tím, že sem do rámu napnul kožu namočenou do mozku, která na sobě měla zepár takřka neznatelných škrtanců od škrabky. Ty se ale plně objevili těsně před koncem tahání a kůže se v těch místech začala trhat!
Máte třeba někdo zkušenost a taháním kože v rámu, která byla oškrabaná wet-scrapem????

Naposledy upravil michell dne ne říjen 28, 2007 3:11 pm, celkově upraveno 1 krát.
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: so říjen 27, 2007 7:42 pm    Předmět: Citovat

Laughing Laughing Laughing TY MICHELLI,LENOCHU LÍNÁ,NEZLOB!!!!! Laughing Laughing Laughing
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: so říjen 27, 2007 8:43 pm    Předmět: Citovat

michell napsal:

Máte třeba někdo zkušenost a taháním kože v rámu, která byla oškrabaná wet-scrapem????

Dělal jsem takhle asi 10 kůží. Oškrábal jsem je za mokra a pak jsem je dal do rámu, kde jsem je jak mozkoval, tak i sušil. Ovšem jenom do stavu, kdy byly ještě trochu vlhké. Pak jsem je dodělával na provaze. Každopadně wetscrape kůže jdou mozkovat o dost hůř, než dryscrape. Člověk se méně nadře u škrábání, resp. je to rychlejší, ale zase se to vrátí u mozkování.
Proto se dělá to piklování, zejména právě kvůli mokrému škrábání, bo pak stačí mozkovat jen jednou či dvakrát. U dry-scrape je samo piklování většinou zbytečné.
Většina komerčních braintannerů v USA kůži prvně namočí do piklu, tím kůže zduří, pak ji oškrábou za mokra (to jde mnohem lépe díky tomu zduření), pak ji zneutralizují, namozkují a změkkčí. Tahle metoda je nejrychlejší a nejméně pracná, řekl bych, proto (a i protože) ji používají všichni, co činí komerčně ve velkém, řekněme více jak 100 kůží za rok. Předpokládám, že tihle lidé vědí, co dělají.

Takže to piklování bych zase tak neodsuzoval a jsou záznamy, že to dělali i indiáni. Jako jednoduchý, ale funkční piklovací roztok sloužil popel a voda. Na zneutralizování kůže ji stačilo hodit na půl dne do potoka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Siky
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: ne říjen 28, 2007 11:26 am    Předmět: Citovat

michell napsal:
( do velokosti j. syky je podle mě rám zbytečná práce)!

..zkus to nějak rozvést.
Confused
michell
Začínající přispěvatel
Začínající přispěvatel

PříspěvekZaslal: ne říjen 28, 2007 3:20 pm    Předmět: Citovat

Siky napsal:
michell napsal:
( do velokosti j. syky je podle mě rám zbytečná práce)!

..zkus to nějak rozvést.
Confused

Jsem vinen: patří tam "do velokosti jelena siky"!!!
wičaša hayčaša
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: ne říjen 28, 2007 9:42 pm    Předmět: Citovat

tom napsal:
já dávam 05kg až 1kg mozku na jelena
A co si myslíš o tom,že my dáváme 1,5kg mozku tak na 2jeleny plus třeba 3big srnce?A kyby mozek nezasmrádával,tak věřím tomu,že by to sneslo ještě tak 2jeleny navíc Shocked
tom
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: ne říjen 28, 2007 10:03 pm    Předmět: Citovat

myslím že je to v pohodě já to psal jako prúmněr a taky se nedám zahanbit a naposledy jsem dával osum koží do dvou kil a byly uplně v pohodě Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

teda kecám jednoho jelena sem musel dát do mozku ještě jednou Embarassed

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> BRAINTANNING Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 4 z 9

Přejdi na: