Obsah fóra www.indiani.cz www.indiani.cz

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotazník- Kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Všeobecný pokec
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02, 2010 1:06 pm    Předmět: Dotazník- Kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu Citovat

Přeposílám vzkaz od Khangiho:
Zdar,
rád bych zjistil, kolik lidí v Evropě se zajímá o indiánskou kulturu.
Proto jsem vytvořil dotazník, který jsem zveřejnil na webu
http://indians.briza.info/home
Pokud budete mít čas a chuť, tak jej prosím vyplňte. Stačí jeden člověk
za celý kmen.
Pokud máte kontakty na nějaké jiné kmeny, tak jim tento mail prosím
pošlete s prosbou o další přeposlání Smile

Díky
Khangi

Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02, 2010 2:43 pm    Předmět: Citovat

Pár poznámek:

1) Otázkou je, co si představit pod pojmem "zájem o indiánskou kulturu"? To je příliš vágní pojem.

2) Další problém je pojem "Euroindiáni". Tento pojem je unikátě český, nikde v zahraničí podobný pojem neznají (tedy kromě Slovenska). Psát proto v angličtině o nějakých "Euroindians" je dost mimo, protože nikdo z anglický mluvících netuší, o co jde.

V zahraničí je známý pojem "indian hobbyist", pod čímž si zasvěcení představí zejména dobový indiánský reenactment, jak se provozuje především v Německu. Ovšem bez jakéhokoliv náboženského či podobného aspektu, jak je běžné u Čechů či Slováků.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02, 2010 6:14 pm    Předmět: Citovat

Dotazník jsem vyplnil, nicméně jsem reagoval podobně, jao ty. V podstatě je tím zájmem mylšeno to, že lidé jezdí tábořit v indiánském stylu (jako Rychtářov, tábory Ic a pod.) - to bylo hlavním kritériem. Prostě vyrábět si autentické věci a tábořit v nich v týpí.
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02, 2010 6:24 pm    Předmět: Citovat

Tak na to není třeba dělat formulář, u nás je to cca 100-200 lidí, v Polsku to bude podobné, na Slovensku pár desítek, v Německu cca 5 tisíc. Jenom na Week jezdí tak 2000 lidí.
Martin Hill
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: čt prosinec 02, 2010 8:44 pm    Předmět: Citovat

Je to trochu OT ale ono by to dělalo lidí víc... jenže ani neví že něco takového je. A samotnému se to nikomu dělat nechce.
Savage
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 11:09 am    Předmět: Citovat

Jen atˇ pěkně sedí doma, pak by nebylo pro samé euroindiány na loukách kam plivnout.
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 1:25 pm    Předmět: Citovat

Eagle-Eye napsal:
Pár poznámek:

1) Otázkou je, co si představit pod pojmem "zájem o indiánskou kulturu"? To je příliš vágní pojem.

píšou tam že :
Hlavním kritériem pro zařazení kmene do průzkumu, je táboření v týpí (případně v shelteru).Tak takovejch tady bude mraky.
Nicméně jsem to vyplnil, třeba to tazateli bude k něčemu dobrý
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 1:50 pm    Předmět: Citovat

Sapazi: no to jsem asi přehlíd.

Nicméně mluvit tady o kmenech, tomu taky moc nerozumím. Osobně žádný fungující neznám. Měl jsem za to, že "kmeny" tu byly aktuální tak v 90.tých letech a že jsou víceméně minimálně deset let pasé.

BtW: ty "kmeny", jak to tu bylo zavedeno Bílým Wampumem jsou taky český a slovenský vynález. V Německu mají pro změnu zase "kluby".

Lidi, co dělají třeba vojáky zase mají "jednotky" nebo "skupiny".
Sapazi
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 3:34 pm    Předmět: Citovat

Tvrdit že pojem kmeny tady zavedl Bílý Wampum je neznalostí novodobé historie.
Jen tak namátkou, už dávno před wampumem fungoval kmen Neskenon. No a pololegální polopionýrský klub ve kterém já jsem vyrůstal si říkal Kmen Čejenů, to jen tak na ukázku...
Nic to ale nemění na tom že dnes kmeny v podstatě nefungujou, spíše by se dalo říct party, nebo rodinné klany.
Eagle-Eye
Administrátor
Administrátor

PříspěvekZaslal: pá prosinec 03, 2010 4:10 pm    Předmět: Citovat

No dobře, tak ne "zaveden", ale spíše "zpopularizován". WW vytvořili ukázkový kmen a kdekdo se ho snažil napodobit.

Je ale dost možné, že WW ten "kmen" zase obšvihnuli někde jinde, třeba ten Neskenon, nebo Severní Šajeny z Liberecka.

Oni taky obšvihli kde co, něco od těch Šajenů, něco od Ihoky, něco od Woodcrafterů, další triky zase od Němců. Pak se to smíchalo všechno dohromady, jako takový Eintopf a mnozí z toho čerpají ještě dnes.

Nicméně je jasné, že do budoucna bude třeba hledat nové modely, on se totiž každý po čase vyčerpá, to jinak nejde.
Píta Ominí
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel

PříspěvekZaslal: so prosinec 04, 2010 8:07 am    Předmět: Citovat

Myjsme si také kdysi říkali kmen a považovali to za něco jako rodinu, ale kmen to nikdy nebyl a ani nebude. Rozdíl je v tom, že u Indiánů je prostě někdo hrdý na to, že je třeba Šajen a pod., ale u nás je to něco, co je nově vzniklé, umělé, a těžko v tom vvypěstovat nějaký patriotismus a tak. A "tradice" či zvyklosti v taktov vzniklých českých kmenech jsou taky tak trochu umělá, prostě je to něco jiného, když jsem skutečný Šajen, než Bílý Wampun (tímto se nechci dotknout ani jedé skupiy Smile )
A myslím, že do budoucna snad ani nějaké nové modely není třeba hledat, zcela přirozené je, jak psal Sapazi, že jsou prostě party, a v poslední době různé rodinné klany, co jezdí pohromadě. Rodona bude vždycky rodina a bude to fungovat lépe, než v umělém kmeni.
My jsem tím tenkrát taky žili hodně naplno a skutečně jsme si mysleli, že jsme Kmen, ale s odstupem času mi to přijde legrační - kmen, když je vás tam 10-15 členů?

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.indiani.cz -> Všeobecný pokec Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na: