Menu
Košík je prázdný.

Leginy s nášivkou – severní pláně a Plateau

Oblíbený styl jak na severních pláních a Skalistých horách, tak v českých lukách a hájích. Jsou na výrobu nenáročné, jsou krásné, jsou relativně levné a jsou autentické, používané často kmeny severních plání a Plateau jako jsou Černonožci, Vrány, Assinniboine, Sarsi, Atsina, Hidatsa, Shoshone, Bannock a na západ od Skalistých hor Nez Perce, Cayuse, Umatilla, Yakima, Flathead a další. Protože ve velké většině byly vyráběny z vlněných látek, mohly hýřit barvami podle vkusu výrobce.

Anglicky se jim říká „panel leggings“, v českém překladu ale „panelové leginy“ neznějí příliš šťastně, jestli přijdete na nějaký lepší název než leginy s nášivkou, dejte mi vědět.

Typické nášivky na dolním okraji snad historicky vznikly ze starých kožených legin, na kterých se dole nechávaly cípy z kůže na původním krku zvířete (obr.1). Při jízdě na koni visí efektně pod chodidlo. Při chůzi se ale dolní lem obrátil naruby a cípy se obtočily kolem kotníku, aby se po nich nešlapalo. Jejich vnitřní strana, nyní tedy lícová, se někdy barvila načerveno a při chůzi tak hezky vynikla. Alespoň tak tvrdí první teorie. Osobně jsem prohlížel několikery staré legíny v muzejích a výrazné obarvení neměly žádné z nich. Na některých byly vidět na vnitřní straně stopy červené barvy, spíše vzhledu zbytků po malování jejich původního nositele. Tyto leginy „s plandáky“ postupně vyšly někdy kolem let 1840-60 z módy a nahradil je rovně zastřižený okraj leginy a zřejmě někdy tehdy se objevili první elegáni, kteří si na dolní okraj nechali našít nízký látkový lem z červeného, výjimečně modrého nebo černého flauše. V průběhu let pak kožené leginy nahradila látka a dolní „panel“ se zvyšoval, v některých případech až téměř pod koleno. Neviděl jsem žádné leginy s nášivkou, které by měly zachované plácačky. Všechny kožené legíny s nášivkou byl zastřižené víceméně rovně a často je lem kolem kotníku nastříhán na jemné třásně.

Legíny pláně. Ze sbírky plk. G. K. Warrena snad z bitky ze Siouxského tábora u Ash Hollow. Smithsonian Institution.
Legíny pláně. Ze sbírky plk. G. K. Warrena snad z bitky ze Siouxského tábora u Ash Hollow. Smithsonian Institution.

Druhá teorie tvrdí, že látkové nášivky jsou domorodou ozvěnou ozdobných lemů, manžet a límců vojenských kabátců. Mnoho z těchto kabátců bylo v rámci jednání rozdáváno indiánským náčelníkům obchodníky i vojenskými hodnostáři.

Kabát Nez Perce. Údajně patřil náčelníkovi Starému Josefovi - otci slavnějšího Josefa a měl ho na sobě při jednání v Lapwai r. 1868. Soukr. sbírka
Kabát Nez Perce. Údajně patřil náčelníkovi Starému Josefovi - otci slavnějšího Josefa a měl ho na sobě při jednání v Lapwai r. 1868. Soukr. sbírka
Typické látkové leginy tohoto typu jsou napůl přeložené obdélníky nebo čtverce z vlněné látky, může to být z vlněné deky nebo z flauše, prošité nití nebo jelenicovým řemínkem tak, aby v takto vzniklém tunelu bylo místo tak právě na nohu. Mnoho replik viděných na současných tábořeních má tunel zbytečně široký a varhánkovitě zvlněné, širokánské legíny pak vypadají poněkud nevzhledně. Horní konec byl u naprosté většiny látkových legin zastřižen do pravého úhlu (obr. 3), tedy nikoliv došikma, jak se často uvádí v donekonečna kopírovaných návodech. Je pravda, že je přitom odhalena poněkud větší část mužného boku než u šikmo střižené varianty, ale zase se látka méně páře. A hlavně se to tak opravdu dělalo. Zajímavé je, že někdy jsou i staré leginy (tj. tak asi po 1870) sešité na šicím stroji.
Obrázek 3 - Legíny Vrány. Pohled zezadu. American Museum of Natural History - New York
Obrázek 3 - Legíny Vrány. Pohled zezadu. American Museum of Natural History - New York

Jako základní materiál sloužil kus přikrývky, často s jedním nebo více tmavými pruhy, zpravidla tyto pruhy byly uloženy u vyššího konce nohavice. Podklad látky byl jednobarevný, vzorované leginy se na starých fotografiích téměř nevyskytují. Nejčastější barvy byly tmavomodrá nebo zelená, méně červená a bílá deka se zeleným, žlutým, černým a červeným pruhem (tzv. rainbow). Pokud byla použita vlněná látka, oblíbená byla zejména červená, tmavomodrá, černá, zelená a fialová (!). Někdo má pokožku citlivější na „kousání“ vlny, flauš kouše o něco méně než hrubá vlněná deka vojenského typu, no, ale to se nedá nic dělat. Leda pořídit si leginy kožené.

Okraje „plácaček“ se pak obšívaly jinobarevnou stuhou, plátnem nebo flaušem, často je vidět ještě olemování řadou korálků do „zipu“. Olemování typicky nedosahuje až k hornímu okraji, ale jen asi 10-20 cm pod něj (obr. 3). Proč tomu tak je, nevím. Na obšívku nebo vedle ní se pak mohly přidat mosazné flitry, větší korálky či mosazné peckové knoflíky.

Řemínek na sešití nohavice se použil buď jako jednoduché prostehování nebo se vícero kratších řemínků protáhlo a vzadu (!) svázalo, takže tvořilo třásně. Zepředu se k řemínkům zase mohly přidat kovové flitry, rolničky, větší korálky, mosazné knoflíky či hranostají kožešiny. Na přichycení k opasku sloužily poměrně dlouhé (30-70 cm) pásy látky ze stejného materiálu jako nohavice, na každou leginu jeden pás. Pásy mohly být zase obšité nebo vyšité korálky (viz obr. 4). Někdy jsou místo těchto pásů jen kožené řemínky, téměř nikdy jsem na starých leginách neviděl poutka, opět v rozporu s často dokola omílanými návody. Na starých muzejních kouscích nejsou na pásech vidět stopy po uzlu a leginy se připevňovaly k pásku jen několikerým omotáním. Současní indiánští tanečníci na pow-wow, kde se panelové leginy staršího typu občas objeví, to dělají zrovna tak.

 Obrázek 4 - Legíny Flathead. Soukr. sbírka
 Obrázek 4 - Legíny Flathead. Soukr. sbírka

Typickým a určujícím prvkem legin s nášivkou je, jak očekáváte, nášivka. Má barvu kontrastní k látce leginy. Typická výšivka jsou tři svislé korálkové pruhy vyšité líným stehem, tento trojpruh je vpředu, u vnitřního kotníku a vzadu. Trojpruh u vnitřního kotníku se často lišil vzorem od předního a zadního, které byly stejné. Celý panel je olemován pruhem z bílých nebo světlemodrých korálků, většinou v jedné barvě, některé kmeny v lemu měly malé trojúhelníky nebo proužky (obr. 5). Celý panel se většinou vyšívá zvlášť a na leginu se našije hotový, jen u Vran se někdy dodělával lem přes okraj panelu a olemováním se přišil přímo na leginu. Na samotný flauš se vyšívá špatně, protože pruží a výšivka pak špatně drží tvar, proto se jako základ mohla použít jelenice. Potom se často flauš nenašíval po celé ploše, ale jen všíval do prostoru mezi korálkovou výšivkou. Další způsob je podšít flauš tužším plátnem, případně dvěma vrstvami plátna, anebo novinami, po skončení výšivky se pak papír vytrhal stejně jako se roztrhá aršík poštovních známek. Dnešní Indiáni a hobbisté používají i lepicí pásky, ty se hodí i k „předkreslování“ linií výšivky, aniž si musíte čárat po flauši– pozor na tlusté čáry viditelné kolem výšivky– klasická začátečnická chyba! Kromě nejtypičtějších korálkových trojpruhů v nejrůznějších vzorech je možno vidět i dvoupruhy, jednopruhy, pětipruhy, občas květinové vzory (Plateau, Vrány) někdy i volnější kompozice (hl. Plateau- viz obr. 6).

  Obrázek 6 - Legíny - Plateau. Portland Art Museum - Portland - USA.
  Obrázek 6 - Legíny - Plateau. Portland Art Museum - Portland - USA.

Dolní okraj legin kolem kotníků se vyztužil proti prošoupání proužkem flauše nebo tenčí jelenice, ta se lehce přistehla a pak přišila omotávaným stehem jelenicovým řemínkem. Kožené leginy se dělaly i ve verzi „panelových“ legin (obr. 7). U kožených legin neplatí pravidlo zvlášť dodávané nášivky a mohlo se vyšívat přímo na jelenici, tehdy se pak plocha panelu nevyplňovala flaušem, ale kožený podklad se mohl zažlutit hlinkou (viz obr. 8).

Obrázek 7 - Krásný orel (Pretty Eagle)- Vrány. Foto HB Calfee
Obrázek 7 - Krásný orel (Pretty Eagle)- Vrány. Foto HB Calfee
Obrázek 8 - Legíny - Assinniboine. North Carolina Museum - kat. č. 1981.249.2.
Obrázek 8 - Legíny - Assinniboine. North Carolina Museum - kat. č. 1981.249.2.

Drobné kmenové rozdíly:

Klasické vzory si jsou dost podobné, navíc se s leginami obchodovalo, vyměňovalo, kradlo, darovalo, kupovalo, k tomu záznamy v muzeích jsou kolikrát nedostatečné či vysloveně chybné, takže přesné určení kmene původu je často nemožné, nicméně…

Vrány, Hidatsa: Jedny z nejkrásnějších, stylově vytříbených kousků vznikly právě v této oblasti. Typickým doplňkem jsou látkové, korálky obšívané trojúhelníky na ZADNÍ straně, údajně „bizoní“ nebo „koňské“ hlavy (viz obr. 3, 9), ty mohou být někdy nahrazeny hvězdami (viz obr. 10). Výjimečné nejsou dodatečné korálkované pásy na boku vyšívané „vraním“ nebo „aplikovaným“ stehem (obr. 7, 9). U Vran jsou lehce vyšší panely, výšivka je provedena spíše přímo na legině. Červený podklad je celistvý a je vidět při bližším pohledu i pod výšivkou (obr. 3). Zajímavé jsou vzory, kde vyšívané pruhy nejsou svisle, ale diagonálně (obr. 14). Často se na plácačce do dolního vnějšího rohu vyšívaly malé trojúhelníky (obr. 11, 12). Na přelomu století se objevuje více květinových vzorů (obr. 12). Pokud byl základním materiálem vlněná látka s neobarveným okrajem, plácačky na boku se někdy nastříhaly na asi 10 cm široké pruhy (obr. 9). Téměř všechny vraní leginy mají kolem kotníku obšívku proužkem jinak barevné látky s omotávkou jelenicovým řemínkem.
Obrázek 9 - Legíny - Vrány. Field Museum of Natural History - Chicago - USA -kat. č. 69 396
Obrázek 9 - Legíny - Vrány. Field Museum of Natural History - Chicago - USA -kat. č. 69 396
Obrázek 10 - Indián kmene Vran na fotografii od Throssela.
Obrázek 10 - Indián kmene Vran na fotografii od Throssela.
Obrázek 11 - Vidí ušima (Sees With His Ears)- Vrány. Foto R. Throssel
Obrázek 11 - Vidí ušima (Sees With His Ears)- Vrány. Foto R. Throssel
Obrázek 12 - Vraní náčelníci. Zleva: Medicine Crow- White Man Runs Him- Plenty Coups- tlumočník. Foto G. de Lancey
Obrázek 12 - Vraní náčelníci. Zleva: Medicine Crow- White Man Runs Him- Plenty Coups- tlumočník. Foto G. de Lancey

Plateau: panely bývaly nižší, patrná je větší rozdílnost vzorů, neobvyklé barevné kombinace a velká míra experimentátorství, panely bývají vyšité zvlášť na koženém nebo plátěném podkladu a červená látka je mezi pruhy všívána jako záplaty (pod korálky bývá tedy vidět podklad) (obr. 13). Zejména na východním Plateau (Nez Perce, Cayuse, Umatilla, Palouse, …) jsou vzory prakticky identické s vraními a přesné odlišení není možné. Na kožených legínách bývá nášivka nižší, než na látkových (obr. 15).

Obrázek 13 - Legíny- Plateau. American Museum of Natural History- New York- USA- kat. č. 502 6602.
Obrázek 13 - Legíny- Plateau. American Museum of Natural History- New York- USA- kat. č. 502 6602.
Obrázek 14 - Plateau- bez identifikace.
Obrázek 14 - Plateau- bez identifikace.
Obrázek 15     Pták (Peo)- Umatilla.  Foto Lee Moorhouse
Obrázek 15     Pták (Peo)- Umatilla.  Foto Lee Moorhouse

Černonožci, Flathead, Sarsi, Assinniboin: nejčastěji klasické vzory s třemi trojpruhy, v korálkových lemech jsou občas drobné trojúhelníky a proužky. Tyto kmeny mají tendenci k vyšším panelům (obr. 5, 16). Flatheads (=Ploskolebci) měli typické širší trojpruhy (obr. 4). U Černonožců a Flatheads se také občas objeví zadní trojúhelníky (obr. 17). Nutno zmínit, že černomořskými rezervacemi proběhla někdy v 90. letech 18. století vlna vraní módy v důsledku zakoupení psího tance vč. účesů, stylu výšivek a doplňků.

Obrázek 16 - Legíny
Obrázek 17 - Legíny- Černonožci. American Museum of Natural History- New York- USA- kat. č. 501 1048.
Obrázek 17 - Legíny- Černonožci. American Museum of Natural History- New York- USA- kat. č. 501 1048.
Shoshone, Bannock, Ute: podobné Plateau, občas mají neočekávané „atypické“ vzory.
Jiné kmeny: Leginy s nášivkou se objevují i u jiných kmenů, většinou mají charakter vraních a černonožských, a často se jednalo o vyměněné, darované či koupené kusy.
  
Tak, teoretickou průpravu už máte, takže stačí vzít kus deky, trochu flauše, hrst korálků a pustit se do toho!

Přepis článku uveřejněného v časopise Bizoní vítr vydávaného Ligou lesní moudrosti, 3/2003, upraveno autorem 2009.

Autor

Mohlo by vás také zajímat

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *