Menu
No products in the cart.

Plains Indian Knife Sheaths, Materials, Design & Construction – Alex Kozlov

Obal knihy Knife Sheaths..
Obal knihy Knife Sheaths..

Fundovaná studie, pokrývající téměř vyčerpávajícím způsobem téma pouzder na nože prérijních indiánů 19.století. Zejména je určená všem, kteří si chtějí dobové indiánské pouzdro sami vyrobit. Obsahuje velmi pečlivě popsané a nafocené veškeré kroky, nutné k výrobě pouzdra.

Kniha je rozdělená do osmi kapitol. V první kapitole autor rozebírá jednotlivé typy, styly a tvary pouzder, jejich rozměry a proporce, popisuje různé možnosti jejich nošení, stejně jako mezikmenové rozdíly výzdoby. Druhá kapitola obsahuje výčet potřeb pro výrobu pouzdra a návod, jak si rozvrhnout vzor. Třetí kapitola se věnuje detailnímu návodu na výrobu celokorálkovaného pouzdra včetně všech detailů a možných variant. Dokonce je zde návod na barvení koňských žíní do kornoutků z vypálených plechovek. Čtvrtá kapitola je o pouzdrech vyšívaných parciálně a pátá o pouzdrech s trojúhleníkovými výřezy na protažení pásku. Šestá kapitola je o pouzdrech kombinujících korálkovou výšivku a zdobení mosaznými cvočky. Sedmá kapitola se věnuje tématu indiánských pouzder na dobových fotografiích. Kromě textu od Allena Chronistera, odborníka na historii osidlování amerického pohraničí, lze v kapitole nalézt celou řadu dobových fotografií zachycující indiány či indiánky s pouzdry na nože. Osmá kapitola pak obsahuje více než 50 barevných fotografií originálních pouzder ze soukromých sbírek předních současných sběratelů.

Výhodou knihy je přehlednost a srozumitelnost, všechny kroky a možnosti jsou dostatečně vysvětleny a ilustrovány. Kniha se zaměřuje i na detaily, které jsou velmi dobře zdokumentovány. Určitou nevýhodou může být přílišné zaměření na korálkovaná pouzdra a absence návodů na pouzdra zdobená ostny, stejně jako třeba na pouzdra vybíjená cvoky.

Kniha je celobarevná, formát 22x28cm, obsahuje více než 90 barevných fotografií dobových pouzder na nože, z toho více než 50 originálů, dále obsahuje 20 dobových fotek.

Autor

Napsat komentář